آدم خوری دیگر یک داستان قدیمی و تاریخی نیست، این روزها جنایتکارها از گوشت مقتولشان هم نمی گذرند

 

آدم خوار وارد می شود!

از روزگاری که آدم های ماقبل تاریخ برای سیرکردن شکم گرسنه شان به جان هم می افتادند و هم قبیله ای شان را به شام یا ناهار فردا تبدیل می کردند قرن های زیادی گذشته است؛ اما آدم خوارها از صفحات رنگ و رفته تاریخ بیرون آمده اند! این روزها کشورهای مختلف جهان با پدیده جدیدی روبه رو هستند که حتی بزرگ ترین روانکاوان هم از تحلیل آن بازمانده اند: « کانیبالیسم یا به عبارت ساده تر آدم خواری در عصر مدرن !»  پدیده ای که کم کم به نگرانی بزرگ تحلیل گران اجتماعی ای تبدیل می شود که جوابی برای این سوال پیدا نمی کند که چطور یک نفر بعد از کشتن یک انسان دیگر، می تواند گوشتش را در ماهی تابه سرخ کرده و با کمال میل نوش جان کند؟!

 

مردم اروپا این روزها دغدغه جدیدی دارند، این که با اجداد آدم خوار و نوادگان باقیمانده شان چه کنند؟!

آدمخواران عصر مدرن

 

همین چند وقت پیش بود که دانشمندان اروپایی از روی چند تکه فسیل فهمیدند که قومی که قرن ها پیش در انگلستان زندگی می کردند مردمی آدم خوار بودند. خبر برای مردم مغرور بریتانیا چندان خوشایند نبود اما واقعیت داشت. تکه استخوانی که در کاوش باستان شناسان به دست آمده بود نشان می داد که گوشتی که به استخوان چسبیده بوده با دندان یک انسان گرسنه از بدن جدا شده و یک آدم خوار کار مرد بی نوا را یکسره کرده. مردم انگلستان هراسان و لرزان نگران اجداد آدم خوارشان بودند که یک ادم خوار واقعی یک دفعه از میانشان سر در آورد.

 

هفته گذشته جوانی در انگلستان كه مبتلا به بیماری روحی بود، بعد از كشتن دوستش قسمت‌هایی از بدن او را كند و خورد. پلیس خیلی سعی کرد جریان را به بیماری روانی مرد جوان ربط بدهد و طوری وانمود کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده اما هر چه تلاش کرد نشد و مردم انگلستان وحشت زده تر از همیشه فقط به دنبال علت اصلی ماجرا و فاش شدن ابعاد بیشتری از قضیه آدم خواری جوان لندنی بودند. کار داشت به جاهای باریک و اعتراض های خیابانی کشیده می شد که دست آخر برایان فام سخنگوی دپارتمان پلیس انگلستان در کنفرانسی خبری حاضر شد و اعلام کرد  مرد 39 ساله ای که  به اتهام كشتن، مثله كردن و خوردن قسمت‌هایی از بدن دوستش توسط پلیس لندن دستگیر شده هم اكنون در مركز مراقبت از بیماران روانی بستری است و مردم خیالشان راحت باشد که این کار فقط از یک روانی مبتلا به جنون ادواری بر می  آید و هیچ ربطی به مساله اجداد  آدم خوار و رگه های گوشت خوار انگلیسی های ما قبل تاریخ ندارد! آدم خوار انگلیسی که نامش به دلایل امنیتی فاش نشد هفته  گذشته در حالی كه با دستان و دهان خون آلود در خیابان محل سكونتش در حال پرسه زدن بود، با اطلاع همسایه‌ها و مردم محل توسط پلیس دستگیر شد. ماموران با جست‌وجوی خانه این مرد متوجه شدند که او بعد از كشتن دوستش با استفاده از یك چاقو و اره  آهن بری قسمت‌هایی از بدن او را به دقت از استخوان جدا کرده و بعد هم آن‌ها را درون ماهی تابه سرخ كرده و با صبر و حوصله تمام خورده! البته دادگاه عالی انگلستان همان روزهای ابتدایی ماجرا او را به حبس ابد محکوم کرد با این شرط که اول خودش را در تیمارستان درمان کند و بعد به زندان برود!

ذائقه عجیب نیاکان

داستان ادم خواری مردم اروپا ماجرای جدیدی نیست. این طور که خودشان می گویند و خودشان هم تحقیق کرده اند گویا مردم سرزمین هایی که امروز جزو خاک کشور انگلستان قرار داد یک روز همگی از دم آدم خوار بوده اند و عشقشان کباب کردن گوشت آدمیزاد بوده. در آخرین تحقیقات پژوهشگران دانشگاه اکسفورد انگلستان معلوم شد که انگلیسی هایی که در دوران ماقبل تاریخ زندگی می کردند غذایی به جز گوشت ادمیزاد نمی شناختند و قوت هر روزشان یک تکه از بدن ادم های دور و اطرافشان بوده! شواهد علمی ای که این واقعیت را اثبات می کند بر اساس بقایای انسانی است که در یکی از غارهای ما قبل تاریخ انگلستان کشف شده است. این غار که در جنوب غربی انگلیس قرار دارد قدیمی ترین مکانی است که تاریخ چندین هزار ساله این کشور را تعیین می کند. از فسیل های کشف شده درون همین غار هم بود که معلوم شد انگلوساکسون های ماقبل تاریخی همگی ادم خوار بوده اند! دانشمندان انگلیسی بر اساس تکه استخوانی از بدن یک انسان که متعلق به 9 هزار سال پیش بود به این موضوع رسیدند. در آزمایش های انها مشخص شد گوشت دستی که همه آرمایش ها به دقت روی آن انجام شده بود با یک وسیله نوک تیز از سطح استخوان تراشیده شده یا سلاخی بلافاصلخ بعد مرگ آدم ماقبل تاریخی انجام گرفته است. دکتر ریک شولتینگ محقق دانشگاه اکسفورد در این باره گفت:" روی استخوانها علایمی از بریدگی های عمدی وجود دارد که به نظر می رسد استخوان دست را به عمد به دو نیم کرده باشند. این شواهد برای ما احتمال وجود جمعیت های ادم خوار را در این منطقه بسیار افزایش داده است." به گفته این محقق انگلیسی تمامی علامت های روی استخوان در نقاط مشابهی گذاشته شده که به طور حتم برای جدا کردن اتصالات ماهیچه ها از استخوان ها در زمانی که هنوز گوشت تازه بوده اعمال شده است. با این حال بعضی محققان جانب احتیاط را نگه داشته اند و اصرار دارند که این علایم مربوط به نوعی آداب کفن و دفن هستند! البته جای زیادی برای انکار این قضیه وجود ندارد. چند وقت پیش هم  خبرگزاری بی‌بی‌سی گزارش داد که  در جریان بررسی یك تكه استخوان و یك شیء تیز نه‌هزار ساله كه از سال‌ها پیش در یكی از موزه‌های انگلیس نگهداری می‌شوند، دیرین‌شناسان به این نتیجه رسیده اند كه ساكنان اولیه‌ انگلیس كه حدود 500هزار سال پیش در غارها زندگی می‌كردند، آدم‌خوار بوده‌اند. این تكه استخوان و شیء تیز در سال 1866 میلادی در جریان یك پروژه‌ كاوش 15 ساله در غارهای منطقه‌  كاورن كشف شدند ولی تا سال گذشته، این‌طور تصور می‌شد كه آن‌ها استخوان‌های حیوانات هستند؛ اما پس از آن‌كه مشخص شد، تكه استخوان كشف‌شده به یك انسان تعلق دارد، دانشمندان با استفاده از آزمایش رادیو كربن قدمت آن را حدود نه‌هزار سال تخمین زدند و در این باورند كه این استخوان به انسانی تعلق دارد كه در جریان یك مراسم مذهبی قربانی و گوشت او خورده شده است.

 

ماتادورهای کانیبال

هر قدر انگلیسی ها از اجداد آدم خوار خودشان بیزاری نشان دادند اما اسپانیایی ها به نیاکان جنایت پیشه شان افتخار می کنند و هر جا که هستند اعلام می کنند که پدران آنها اولین ام خوارهای کره خاکی بوده اند. دیرینه شناسان اسپانیایی چند وقت پیش با رضایت کامل بر این موضوع صحه گذاشتند که در حفاری های یک منطقه باستانی در شمال اسپانیا به نتایجی رسیده اند که نشان می دهد انسان‌های ما قبل تاریخ در این منطقه از زمین آدم خوار بوده‌اند و به خوردن گوشت بچه‌ها علاقه زیادی داشته اند.  جوز ماریا برمودز دی كاسترو  یكی از پژوهشگران پروژه آتاپوئركایتی با صراحت کاما اعتراف کرد که برایشان ثابت شده که مردم این منطقه تجربه آدم خواری داشته اند.  

بقایای کشف شده در آتاپوئركایتی که از مناطق ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسكو است نشان می دهد که اروپایی‌های اولیه برای تهیه غذا و نه به عنوان آداب و رسوم از یكدیگر تغذیه می‌كردند و رقبای خود را پس از كشتن می‌خوردند كه عمدتا هم كودكان و نوجوان را برای خوردن ترجیح می‌دادند. برمودز در این باره می‌گوید :: این اولین مورد كاملا مستند علمی از آدم خواری یا هم نوع خواری در تاریخ بشریت است كه البته قدیمی‌ترین آن هم نیست."

 

 


+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۸ساعت   توسط   |